BOYS SWIMMING

Shawnee 87, Cherokee 83: Junior Alexander Reihl won two events and swam on the winning 200 medley relay as Shawnee (2-2) edged Lenape district-rival Cherokee (1-3) in a SJSL Pacific Division meet March 9 in Camden.

Junior Tommy Mitchell won two events and contributed to a pair of first-place relays for the Chiefs.

South Jersey Swim League

March 9, KROC Center

Shawnee 87, Cherokee 83

200 Medley Relay: Shawnee (Alexander Reihl, Gavin Luong, Andrew Hsiao, Matthew Adler) 1:44.10. 200 Freestyle: Tommy Mitchell (C) 1:45.66. 200 Individual Medley: Noah Serrano (C) 2:07.98. 50 Freestyle: Reihl 22.77. 100 Butterfly: Serrano 57.19. 100 Freestyle: Reihl 51.61. 500 Freestyle: Mitchell 4:51.32. 200 Freestyle Relay: Cherokee (Nick Antonelli, Serrano, Andrew Farkas, Mitchell) 1:35.89. 100 Backstroke: Antonelli 1:00.89. 100 Breaststroke: Luong 1:05.88. 400 Freestyle Relay: Cherokee (Antonelli, Serrano, Conor Jacob, Mitchell) 3:31.45.

Cherry Hill West 119, Seneca 40: Cherry Hill West (4-1) dominated host Seneca (0-3) in a SJSL Ocean Division meet March 9 in Camden.

Freshman Jonathan McAveety won two events for the Golden Eagles.

South Jersey Swim League

March 9, Camden Academy Charter

Cherry Hill West 119, Seneca 40

200 Medley Relay: Cherry Hill West (Matthew Sonn, Kevin Sonn, Jack Ruggieri, Matthew Lang) 1:52.83. 200 Freestyle: Jonathan McAveety (S) 1:56.32. 200 Individual Medley: K. Soon 2:23.07. 50 Freestyle: Sebastian Zubczynski (CHW) 24.40. 100 Butterfly: Ben Turley (CHW) 58.04. 100 Freestyle: McAveety 53.19. 500 Freestyle: M. Sonn 5:33.52. 200 Freestyle Relay: Cherry Hill West (Aidan Rorke, Wyatt Marble, Michael Rockford, David Lawton) 1:46.25. 100 Backstroke: Lang 53.12. 100 Breaststroke: Andrew Rhodes (CHW) 1:15.45. 400 Freestyle Relay: Cherry Hill West (Rhodes, Alexander Turley, Trent Lymper, Zubczynski) 3:58.54.

Camden Catholic 120, Seneca 50: Freshman Jonathan McAveety won two events for Seneca (0-4) in a loss to visiting Camden Catholic (1-4) in a SJSL Ocean Division meet March 12 in Voorhees.

South Jersey Swim League

March 12, Giant Fitness Pool

Camden Catholic 120, Seneca 50

200 Medley Relay: n/a. 200 Freestyle: Joey Webb (S) 2:29.36. 200 Individual Medley: Jonathan McAveety (S) 2:22.34. 50 Freestyle: n/a. 100 Butterfly: n/a. 100 Freestyle: n/a. 500 Freestyle: McAveety 5:29.37. 200 Freestyle Relay: n/a. 100 Backstroke: n/a. 100 Breaststroke: n/a. 400 Freestyle Relay: n/a.

Lenape 98, Washington Township 72: Lenape (4-2) defeated visiting Washington Township (2-1) in a SJSL Ocean Division meet March 13 in Camden.

Senior Sean Vizzard won two events and swam on a pair of first-place relays as the Indians won for the third time in the last four meets.

South Jersey Swim League

March 13, Camden Academy Charter

Lenape 98, Washington Township 72

200 Medley Relay: Lenape (Sean Vizzard, Michael Nasielski, Vincent Vizzard, Sawyer Lanni) 1:52.90. 200 Freestyle: Troy Rowe (L) 2:01.01. 200 Individual Medley: S. Vizzard 2:03.49. 50 Freestyle: Patrick Rauch (WT) 23.84. 100 Butterfly: Rauch 1:03.79. 100 Freestyle: Eddie Tobler (WT) 52.89. 500 Freestyle: Rowe 5:24.86. 200 Freestyle Relay: Washington Township (Rauch, Zach Snyder, Cory Snyder, Robert Fitzgerald) 1:46.66. 100 Backstroke: S. Vizzard 1:00.59. 100 Breaststroke: Nasielski 1:11.94. 400 Freestyle Relay: Lenape (S. Vizzard, Lanni, V. Vizzard, Rowe) 3:47.56.

Haddonfield 112, Shawnee 58: Senior Michael Foley and junior Conor Jelig each won two events and swam on a first-place relay as visiting Haddonfield (3-1) defeated Shawnee (2-3) in a SJSL Pacific Division meet March 13 in Camden.

Senior Gavin Luong won the 100 breaststroke for the Renegades.

South Jersey Swim League

March 13, Camden Academy Charter

Haddonfield 112, Shawnee 58

200 Medley Relay: Haddonfield (Conor Jellig, Andrew Cedar, Henry McFadden, John McDonnell) 1:44.87. 200 Freestyle: Michael Foley (H) 1:48.60. 200 Individual Medley: Jellig 2:08.42. 50 Freestyle: McDonnell 23.12. 100 Butterfly: Foley 53.96. 100 Freestyle: Cedar 52.76. 500 Freestyle: Jellig 5:11.47. 200 Freestyle Relay: Haddonfield (McDonnell, Cadan Balkey, Foley, Cedar) 1:34.71. 100 Backstroke: McFadden 58.89. 100 Breaststroke: Gavin Luong (S) 1:03.76. 400 Freestyle Relay: Haddonfield (Quinn Clancey, Balkey, Charles Derivaux, Andrew Carney) 3:35.21.

GIRLS SWIMMING

Cherokee 98, Shawnee 72: Freshman Heather O’Day and junior Lydia Palmer each captured two events and swam on a pair of winning relays as visiting Cherokee (4-1) defeated Shawnee (2-3) in a SJSL Mediterranean Division meet March 9 in Camden.

Sophomore Darrah Shuff won 200 freestyle and anchored the 200 freestyle relay for the Renegades.

South Jersey Swim League

March 9, KROC Center

Cherokee 98, Shawnee 72

200 Medley Relay: Cherokee (Abby Zane, Lydia Palmer, Angeline Bui, Heather O’Day) 1:54.18. 200 Freestyle: Darrah Shuff (S) 1:56.03. 200 Individual Medley: O’Day 2:18.94. 50 Freestyle: Palmer 25.13. 100 Butterfly: Zane 58.91. 100 Freestyle: O’Day 57.19. 500 Freestyle: Emma Hare (S) 5:15.68. 200 Freestyle Relay: Shawnee (Jillian Anderson, Diana DeMarco, Summer Sky Bontrager, Shuff) 1:47.28. 100 Backstroke: Bui 1:00.31. 100 Breaststroke: Palmer 1:09.29. 400 Freestyle Relay: Cherokee (O’Day, Megan Zeiler, Zane, Palmer) 3:47.46.

Cherry Hill West 127, Seneca 43: Cherry Hill West (4-1) downed host Seneca (0-3) in a SJSL Carribean Division meet March 9 in Camden.

Sophomore Emmy Keller won the 100 backstroke for the Golden Eagles.

South Jersey Swim League

March 9, Camden Academy Charter

Cherry Hill West 127, Seneca 43

200 Medley Relay: Cherry Hill West (Kenzie Schneider, Elli Lang, Adrianna Lai, Kennedy Erdman) 2:02.68. 200 Freestyle: Lianne Poblador (CHW) 2:10.61. 200 Individual Medley: Lai 2:22.58. 50 Freestyle: Lang 26.18. 100 Butterfly: Poblador 1:04.96. 100 Freestyle: Sarah Bromke (CHW) 1:01.46. 500 Freestyle: Lai (time n/a). 200 Freestyle Relay: Cherry Hill West (Lang, Bromke, Erdman, Poblador) 1:50.98. 100 Backstroke: Emmy Keller (S) 1:12.30. 100 Breaststroke: Lang 1:12.53. 400 Freestyle Relay: Cherry Hill West (Lai, Bromke, Julia, Poblador) 4:12.75.

Camden Catholic 107, Seneca 63: Camden Catholic (2-2) won every event in a win over host Seneca (0-4) in a SJSL Carribean Division meet March 12 in Voorhees.

Lenape 90, Washington Township 74: Junior AnnaMarie Rodier captured two events and anchored the winning 400 freestyle relay as Lenape (2-5) defeated visiting Washington Township (0-1) in a SJSL Caribbean Division meet March 13 in Camden.

South Jersey Swim League

March 13, Camden Academy Charter

Lenape 90, Washington Township 74

200 Medley Relay: Washington Township (Giovanna Castellan, Sarah Fondacaro, Kacie Gadzinski, Izabela Repousis) 2:03.00. 200 Freestyle: Katelyn Reden (L) 2:17.04. 200 Individual Medley: Gadzinski 2:22.52. 50 Freestyle: AnnaMarie Rodier (L) 25.71. 100 Butterfly: Julianne Myer (L) 1:23.34. 100 Freestyle: Rodier 56.46. 500 Freestyle: Kaitlyn Beden (L) 6:01.16. 200 Freestyle Relay: Washington Township (Repousis, Jessica Castorina, Gadzinski, Fondacaro) 1:57.77. 100 Backstroke: Abigail Harsche (L) 1:08.64. 100 Breaststroke: Fondacaro 1:11.89. 400 Freestyle Relay: Lenape (Beden, Jillian Schwarz, Harsche, Rodier) 4:10.49.

Haddonfield 96.5, Shawnee 73.5: Sophomore Darrah Shuff won two events and swam on a pair of winning relays for Shawnee (2-4) in a loss to visiting Haddonfield (2-2) in a SJSL Mediterranean Division meet March 13 in Camden.

South Jersey Swim League

March 13, Camden Academy Charter

Haddonfield 96.5, Shawnee 73.5

200 Medley Relay: Haddonfield (Katharine Skelly, Lilliana Kuball, Alyssa McHale, Audrey Seiger) 1:54.07. 200 Freestyle: Darrah Shuff (S) 1:59.18. 200 Individual Medley: Sydney Mullin (H) 2:16.72. 50 Freestyle: Diana DeMarco (S) 25.24. 100 Butterfly: McHale 58.27. 100 Freestyle: Shuff 55.52. 500 Freestyle: Kuball 5:50.45. 200 Freestyle Relay: Shawnee (DeMarco, Summer Sky Bontrager, Emma Hare, Shuff) 1:44.23. 100 Backstroke: McHale 1:01.85. 100 Breaststroke: Molly McDonnell (H) 1:13.52. 400 Freestyle Relay: Shawnee (Bontrager, Emily Andryca, Kalena Gatesman, Shuff) 3:57.05.

comments powered by Disqus